Jak wybrać dzbanek filtrujący?

Czy można pić wodę z dzbanka filtrującego
Czy można pić wodę z dzbanka filtrującego?
13 sierpnia, 2020
Co zrobić z wkładami filtrującymi wodę
Co zrobić z wkładami filtrującymi wodę?
18 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Jak wybrać dzbanek filtrujący?

Jak wybrać dzbanek filtrujący

Dzbanki filtrujące są jednym z podstawowych akcesoriów w kuchniach Polek i Polaków i to bardzo cieszy, bo pokazuje, że działamy proekologicznie i dbamy o swoje pieniądze. Na rynku jest całe mnóstwo przeróżnych dzbanków, wśród których można przebierać, by wybrać taki, który w 100% będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom, także estetycznym. Na co zwracać uwagę podczas wyboru dzbanka filtrującego?

Na to zwróć uwagę przy zakupie

Przede wszystkim zwrócić trzeba baczną uwagę na rodzaj filtra zastosowanego w danym modelu dzbanka. Dlaczego to takie istotne? Bo każdemu, kto kupuje dzbanek zależy na tym, by wybrać najskuteczniej filtrujący model. Najlepszymi filtrami są filtry składające się z węgla aktywnego i z żywicy jonowymiennej. Oba składniki są w 100% naturalne, nie ma tu więc mowy o użyciu do filtrowania substancji chemicznych, etc. Węgiel ma ogromne właściwości absorpcyjne, usunie więc z kranówki metale ciężkie, lotne związki organiczne jak benzen, radon czy związki trihalogenometanu, a także pestycydy, herbicydy oraz chlor i jego pochodne (podchloryn i dwutlenek chloru). Zadaniem żywicy jonowymiennej jest z kolei zmiękczenie wody, wytrącenie z niej nadmiaru wapnia. Tak przefiltrowana kranówka jest zdatna do picia, smaczna, pozbawiona przykrego smaku i zapachu.

Wybierając dzbanek warto też zwrócić uwagę na jego pojemność. Jeśli w ciągu dnia pijemy dużo oraz mamy kilku domowników w domu, warto wybrać dzbanek jak największy, by co chwilę nie musieć dolewać do niego wody. W sklepach dostać można całkiem nieduże dzbanki jak i takie o sporej pojemności 2 litrów, a czasem i większej.

Kolejna dość istotna kwestia to rodzaj wskaźnika pokazującego zużycie filtra, choć dla niektórych może to być jedynie zbędny gadżet. Niemniej jednak trzeba bardzo dbać o to, by co 4 tygodnie wymieniać filtr na nowy, bo tylko wtedy możemy mówić o odpowiedniej filtracji wody. W dzbankach możemy spotkać dwa rodzaje wskaźników- wskaźnik mechaniczny bądź elektroniczny w postaci małego wyświetlacza umieszczonego na pokrywie. Jeśli komuś zależy na dzbanku wyglądającym bardziej nowocześnie, warto wybrać taki z elektronicznym wskaźnikiem LED.

Nie bez znaczenia jest też to, z czego wykonany jest dzbanek. Wybierając dzbanek z twardego plastiku trzeba zwracać baczną uwagę na to, czy jest to tworzywo wolne od niebezpiecznego bisfelonu A. Związek ten jest niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza dla młodych organizmów. Może przyczyniać się do powstawania otyłości, cukrzycy, bardzo zaburza działanie układu hormonalnego. Ale można też wybierać spośród dzbanków szklanych, co jest rozwiązaniem bardziej eleganckim, choć są trochę droższe. Dzbanek taki poza filtracją wody, spełniać też może rolę świetnego naczynia do serwowania wody, będzie ładnie wyglądał na jadalnianym stole.

Najpopularniejsze dzbanki Dafi

Dafi to nasza rodzima marka, która chyba najlepiej jest kojarzona z dzbankami do filtrowania wody. Warto sięgnąć po wachlarz jej produktów, a tych na przestrzeni lat pojawiło się na prawdę sporo. Możemy wybrać spośród dzbanków plastikowych jak i szklanych, o różnych pojemnościach. Do najbardziej powszechnych modeli dzbanków Dafi należą bestsellery takie jak Omega i Astra Unimax.