Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?

Czy dzbanek filtrujący wodę się opłaca
Czy dzbanek filtrujący wodę się opłaca?
2 sierpnia, 2020
Czy można pić wodę z dzbanka filtrującego
Czy można pić wodę z dzbanka filtrującego?
13 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa

Dzbanki filtrujące stały się niemal podstawowym wyposażeniem wielu kuchni. Nic w tym dziwnego, w końcu to najbardziej wygodny, tani i ekologiczny sposób na czystą i świeżą wodę, która jest zawsze pod ręką. Czy filtrowanie wody w dzbanku filtrującym jest także zdrowe?

Czy kranówkę warto pić bezpośrednio z kranu?

Odpowiedź na powyższe pytanie ogólnie brzmi „tak”, ale można od razu zadać pytanie kolejne: „Po co?”. Wszak kupując nieskomplikowane urządzeniem jakim jest dzbanek filtrujący można po 2 minutach od nalania do niego wody z kranu mieć wodę o wiele smaczniejszą i jeszcze czystszą. Choć stacje sanitarne zachęcają nas do tego, by śmiało pić wodę kranową, trzeba pamiętać, iż woda ta nie wszędzie jest taka sama. Inaczej jest, gdy mieszkamy na nowym osiedlu, gdzie woda płynie nowymi rurami, inaczej jest z kolei w starem kamienicy czy w domu wolnostojącym wśród pól. Woda płynie przez ciąg starych rur, zabiera ze sobą rdzę i inne zanieczyszczenia, a nierzadko może też być pełna pestycydów i herbicydów, jakie spływają z pól uprawnych. Przepływ wody przez całą instalację zdecydowanie pogarsza jej walory smakowe, zapachowe, a często i wizualne. Również chlor, mający uzdatniać wodę, nadaje jej nieprzyjemnego smaku i zapachu.

Zdrowiej z filtrem

W dzbankach filtrujących (także w dzbankach Dafi) wykorzystuje się najczęściej wkłady filtrujące z węgla aktywnego oraz z żywicy jonowymiennej. Żywica świetnie zmiękcza wodę kranową, zaś węgiel aktywny ma bardzo duże właściwości absorpcyjne, dzięki którym usuwa z wody kranowej cały szereg zanieczyszczeń. Umieszczony w dzbanku filtr zatrzymuje szkodliwe związki chemiczne i przepuszcza czystą wodę, wzbogacając ją często w dobre dla zdrowia minerały, jak np. magnez i/ lub potas.

Co dokładnie usuwa z wody węgiel aktywny? Przede wszystkim chlor i jego pochodne, a więc podchloryn i dwutlenek chloru. Usunięcie z wody tych właśnie związków sprawia, iż woda ma zdecydowanie wyższe walory smakowe i zapachowe. Węgiel aktywny jest substancją, która niezwykle skutecznie chłonie zanieczyszczenia, a z wody kranowej eliminuje także metale ciężkie, pestycydy, herbicydy, lotne związki organiczne, benzen, radon, trihalogenometan i inne.

Jak więc widać filtrowanie wody za pomocą dzbanka filtrującego jest zdrowe oraz zdrowa jest przefiltrowana tym sposobem woda. Dzieje się tak dlatego, iż nie są wykorzystywane w tym procesie absolutnie żadne związki chemiczne, a jedynie węgiel, który jest substancją całkowicie naturalną. Węgiel umieszczany w filtrach pozyskiwany jest najczęściej z wypalanych, zwęglanych łupin orzecha kokosowego. Aby uzyskać węgiel niezbędny jest proces karbonizacji surowca, który zachodzi w temperaturze 400- 800 stopni. Filtrowanie wody w dzbankach jest więc jak widać bezpieczne, ekologiczne i ekonomiczne. Woda taka jest idealna do przygotowywania na jej bazie potraw (także tych dla niemowląt), do bezpośredniego picia oraz do używania jej w małym sprzęcie AGD jak żelazka czy czajniki elektryczne. Pamiętać jednak należy, by regularnie co 4 tygodnie wymieniać filtr na nowy. Przez te 4 tygodnie działania filtra jest on w stanie przefiltrować nam aż 150 l wody, co odpowiada zaoszczędzonym pieniądzom jakie wydalibyśmy na 100 butelek wody ze sklepu.