Czy dzbanek filtrujący wodę się opłaca?

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa
Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?
5 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Czy dzbanek filtrujący wodę się opłaca?

Czy dzbanek filtrujący wodę się opłaca

Dzbanki filtrujące stały się jednymi z powszechnie stosowanych akcesoriów w kuchniach Polek i Polaków. To cieszy, bo pokazuje, iż lubimy pić wodę, zależy nam na przygotowywaniu posiłków na czystej i świeżej wodzie, ale też o tym, że zaczęliśmy dostrzegać problem wszechobecnego plastiku, który zanieczyszcza naszą planetę w coraz większym stopniu i chcemy temu przeciwdziałać. Osoby używające dzbanków Dafi już od dłuższego czasu wskazują, iż ma to także bardzo dobre skutki ekonomiczne o czym napiszemy więcej w tym artykule.

Dzbanki filtrujące – to się opłaca!

Choć stacje sanitarne, samorządy i inne jednostki przekonują nas o tym, by pić wodę prosto z kranu, to jakość tej kranówki bywa różna. Nieraz może być ona nawet bardzo czysta, ale wciąż pozostaje w niej zapach i smak chloru, który skutecznie odrzuca nas od picia wody prosto z kranu. Dlatego też warto kupić sobie dzbanek z filtrem węglowym, który idealnie usuwa z wody wszystko to, czego nie usunęły z niej filtry wodociągowe. Można tutaj wymienić chociażby wspomniany już chlor i jego pochodne, lotne związki organiczne, pestycydy i herbicydy (zwłaszcza w wolnostojących domach pośród pól), benzen, radon, związki trihalogenometalu oraz metale ciężkie i zanieczyszczenia mechaniczne jak drobinki piasku czy pyłki. Nie trzeba być naukowcem, by się domyślać, iż woda płynąca w bardzo starych rurach wodociągowych, które mają nawet kilkadziesiąt lat, nie będzie pozbawiona zanieczyszczeń- może się w niej zdarzyć i rdza, jest też często przykra w smaku lub w zapachu. Dlatego też warto pić wodę z kranu, ale trzeba ją sobie wcześniej przefiltrować.

Gdy przechodzimy do kwestii opłacalności użycia dzbanków filtrujących, warto wspomnieć o marce Dafi. To polska marka, która oferuje nam od niemal 30 lat dzbanki, pojemniki próżniowe i filtry do wody i której produkty są najpowszechniej dostępne spośród innych podobnych firm. Dzbanki Dafi są solidne, ale mają także bardzo atrakcyjne ceny. Zakup dzbanka to koszt rzędu 30-100 złotych – wszystko zależy od tego jaki model wybierzemy, czy będzie to dzbanek plastikowy czy szklany, etc.

Wraz z dzbankiem kupujemy oczywiście filtr (najczęściej już w zestawie), który wymieniać należy co 4 tygodnie na nowy- koszt kilkunastu złotych miesięcznie. Jeden filtr przez 4 tygodnie jest na tyle wydajny, iż można za jego pomocą przefiltrować nawet 150 litrów wody.

Opłacalność dzbanka filtrującego

W sytuacji, gdy miesięcznie kupilibyśmy 150 wody butelkowanej, byłoby to na pewno bardzo odczuwalne dla portfela- średni koszt zakupu takiej ilości wody w butelkach to 200 złotych. Zestawiając to z ceną wody kranowej – za 150 litrów zapłacimy około 1,5 złotych! Jeśli zainwestujemy w dzbanek, nawet ten najdroższy, szklany i z wyświetlaczem LED, to jego koszt zwróci nam się już w pierwszym miesiącu użytkowania. Regularny koszt miesięczny picia 150 litrów wody kranowej przefiltrowanej w dzbanku to koszt około 15-18 złotych (koszt filtra plus koszt wody), a nie 200 złotych za 100 butelek wody w plastiku. Obliczenia dotyczyły oczywiście wody wypijanej przez 1 osobę, dla całej rodziny musielibyśmy kupić wody butelkowej jeszcze 2-3 razy więcej.