Co zrobić z wkładami filtrującymi wodę?

Jak wybrać dzbanek filtrujący
Jak wybrać dzbanek filtrujący?
17 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Co zrobić z wkładami filtrującymi wodę?

Co zrobić z wkładami filtrującymi wodę

To, że na co dzień używam dzbanków oraz butelek filtrujących oznacza w większości przypadków, iż leży nam na sercu dobro naszej planety i wybraliśmy taką opcję picia wody, by nie generować zbyt wielkiej ilości plastiku. Po 4 tygodniach, gdy nasz filtr kończy już swoją żywotność, zaczynamy się zastanawiać, a co z wkładem? Proekologiczna postawa każe nam wyrzucić go do jakiegoś pojemnika na posegregowane śmieci lub zrobić z nim coś pożytecznego, tylko jak i co?

Jak utylizować zużyte filtry do wody?

Oczywiście podstawa to segregacja. Nie powinniśmy wyrzucać zużytych filtrów byle gdzie, nie mieszać ich ze szkłem lub z odpadami organicznymi, a wyrzucić je do pojemnika przeznaczonego na plastik, gdyż wykonane są właśnie z tego materiału. Jeśli mamy czas, warto rozciąć wieczko filtra i wysypać z niego żywicę jonowymienną wraz z węglem- oba te składniki są w 100% naturalne i ulegają rozkładowi. Zasyp filtrujący, który znajduje się w filtrze (czyli węgiel i żywicę) można przesypać do papierowego opakowania i w ten sposób wyrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi. Można więc je wsypać do kosza z odpadami biodegradowalnymi. Pojemnika na plastik to pojemnik o kolorze żółtym- to właśnie do niego trafiają wszelkie odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania- w tym właśnie wkłady z dzbanków, opakowania po środkach czystości, woreczki foliowe i torby, folia aluminiowa, puszki aluminiowe, kapsle, zakrętki, etc.

Jeśli jednak w naszym mieście ustawiony jest specjalny kontener na wkłady filtrujące Dafi, trzeba z niego korzystać. Takich kontenerów pojawia się w Polsce coraz więcej, lecz na chwilę obecną znajdziemy je w Kielcach, Radomiu, Szczecinie, Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach, Warszawie, Krakowie i Zielonej Górze. Kontenery zostały stworzone przez markę Dafi po to, by odpowiedzialnie dbać o środowisko naturalne. Marka zapewnia, iż zużyte filtry będą odpowiednio poddane recyclingowi, a jako świadomi konsumenci powinniśmy zadbać o to razem z marką Dafi.

Działaj proekologicznie na każdym etapie konsumpcji

Działanie proekologiczne powinno objawiać się na każdym etapie konsumpcji czy używania danej rzeczy- od momentu jej zakupu, aż po jej utylizację. To, że wiele osób wybiera dziś przedmioty wielorazowego użytku jak dzbanki i butelki filtrujące to znak, że rozumieją problem ogromu śmieci z jakim nie radzi sobie już nasza planeta oraz nie chcą generować mnóstwa nowych jednorazowych opakowań. Kolejnym i nie mniej ważnym krokiem jest odpowiednia segregacja opakowań, jakie zużyliśmy. Odpowiedzialny konsument wrzuca zużyte filtry do żółtego pojemnika na odpady lub do eko- kontenera ustawionego przez markę Dafi w kilku miastach Polski. Ta sieć będzie się wciąż rozrastała, tak by każdy konsument miał w swojej okolicy, gdzie wyrzucić zużyte wkłady filtrujące.

Odpowiednio należy także segregować folię, w którą zapakowany jest nowy filtr. Folia, w którą zapakowany jest filtr nadaje się do recyklingu – należy ją umieścić w pojemniku na tworzywa sztuczne.